Skip to main content Skip to page footer
HID-2 Hidravlika nadaljevalni
Cilji izobraževanja
Pridobiti razširjena in poglobljena znanja s področja hidravličnih pogonov in krmilnih sistemov.
Razumeti delovanje hidravličnih sistemov na stacionarnih in mobilnih napravah ter v splošni avtomatizaciji.
Seznaniti se s specifičnimi obratovalnimi stanji hidravličnih sistemov, vključno z normalnimi in posebnimi pogoji delovanja.
Razviti sposobnosti, potrebne za vzdrževanje strojev in naprav s hidravličnimi sistemi.
Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
4 dni
slovenski
v živo
0/8
0,00 €
Vsebina

Izobraževanje je namenjeno tistim, ki že poznajo osnove hidravličnih sistemov in želijo nadgraditi svoje znanje. Udeleženci pridobijo poglobljen vpogled v delovanje, zgradbo in fizikalno ozadje hidravličnih sistemov ter spoznajo osnove izbire in presoje komponent.

Program vključuje teme, kot so vplivi stisljivosti hidravlične tekočine (npr. posedanje bremen, tlačni udari, zakasnitve signalov), ukrepi za zmanjšanje izgub energije ter posebnosti pri uporabi črpalk, ventilov in akumulatorjev. Naučijo se prepoznati razlike med tipi komponent, pravilne vgradnje ter najpogostejše vzroke za okvare.

Praktične naloge vključujejo presojo stanja na podlagi kratkih računskih primerov in analizo hidravličnih shem za prepoznavanje komponent in delovanja sistema. Program poudarja uporabo virtualnih orodij za načrtovanje in preverjanje delovanja hidravličnih pogonov.

Kompetence

Kompetence, ki jih bodo udeleženci pridobili:

  • Razumevanje osnov in posebnosti prenosa sil in gibanj s pomočjo hidravličnih tekočin, vključno z obravnavo nevarnosti.
  • Poznavanje zgradbe in delovanja glavnih vrst hidravličnih komponent.
  • Obvladovanje osnov snovanja in gradnje hidravličnih sistemov.
  • Sposobnost prepoznavanja funkcionalnosti sheme preprostega hidravličnega sistema.

Urnik izobraževanja

Dan

Čas 

Vsebina

20. 2. 2025

9h

 

21. 2. 2025

9h

 

25. 2. 2025

9h

 

26. 2. 2025

9h

 

 

 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

Nosilec izobaževanja

red. prof. dr. Darko Lovrec

Reference nosilca izvajalca izobraževanja s področja fluidne tehnike se nanašajo na široko področje raziskav. V zadnjem obdobju se raziskave nanašajo na pregled in snovanje Tribološke teste s hidravličnimi črpalkami ob konstantni in ob spremenljivi obremenitvi, obremenitvi ter trajnostnim testiranjem povsem novih visokotehnoloških ionskih hidravličnih tekočin. Tako je bil raziskan Vpliv indeksa viskoznosti različnih hidravličnih tekočin na obratovalno temperaturno področje, pomen poznavanja električnih lastnosti tekočin (The importance of the electrical properties of hydraulic fluids), raziskave združljivosti hidravličnih tekočin z materiali tesnil (Ionic hydraulic fluids and seal-material compatibility) kot tudi potencialnimi področji uporabe teh novih tekočin (Application areas of ionic hydraulic fluid).

Ostali izvajalci

izr. prof. dr. Vito Tič

je raziskovalec in pedagog s širokim, interdisciplinarnim pristopom k reševanju problemov na področju fluidne tehnike in mehanske obdelave. Njegovo strokovno delo obsega raziskave sinhronega gibanja rotacijskih hidravličnih osi, kjer se je ukvarjal z vplivom razlik v proporcionalnih ventilih za zagotavljanje enakomernega gibanja hidravličnih motorjev. Njegov prispevek na področju mehanike loma je še posebej opazen pri razvoju servohidravličnih pogonov, ki so ključni za raziskave mehanskih lastnosti materialov.

Poglobil se je v raziskave implementacije regulatorjev, kjer je razvil in implementiral zaprto-zančne regulatorje z uporabo sistema MATLAB, integrirane v Beckhoff-ov krmilni sistem Soft-PLC. Ta tehnična inovacija je prinesla nov način nadzora in optimizacije mehanskih sistemov. Poleg tehnične inovativnosti se ukvarja tudi z nadzorom stanja tehničnih sistemov in komponent. Njegove raziskave vključujejo razvoj oddaljenega nadzora nivoja tekočin s pomočjo IoT tehnologije ter spremljanje hidravličnih filtrov kot indikatorjev za nadzor tlaka v realnem času. S tem prispeva k izboljšanju učinkovitosti in varnosti hidravličnih sistemov.

Aktiven tudi na področju didaktike, kjer raziskuje didaktične pristope za izobraževanje v fluidni tehniki, povezani s konceptom Industrije 4.0, in se ukvarja z raziskavami triboloških naprav, ki se uporabljajo v težki mehanizaciji. Njegovo široko in poglobljeno raziskovalno delo prispeva k napredku na več področjih, medtem ko njegova pedagoška dejavnost študente uvaja v najsodobnejše tehnologije, ki oblikujejo prihodnost. 

Marijan Sagadin, univ. dipl. inž.

je eden vodilnih inženirjev s področja hidravlične pogonske in krmilne tehnike v Sloveniji. Preko številnih projektov za domače in tuje naročnike je pridobil številne izkušnje s področja hidravlike in nekaj le-teh predstavil v okviru izobraževanja HID-2, predvsem vezanih na hidravlične črpalke.