Skip to main content Skip to page footer
O projektu

O projektu

Fakulteta za strojništvo Univerze v Mariboru znotraj Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) izvaja projekt– Vzpostavitev podpornega okolja za vseživljenjsko učenje trajnostnega inženirstva, pod sinonimom Green2Eng. Projekt, ki ga koordiniramo v sodelovanju s Fakulteto za naravoslovje in matematiko, se osredotoča na razvoj fleksibilnega podpornega okolja, namenjenega vseživljenjskemu učenju trajnostnega inženirstva. Gre za strateško pobudo, ki odgovarja na ključne družbene izzive z vidika trajnostnega razvoja, zelenega prehoda in digitalne preobrazbe univerzitetnega okolja.

Cilji in aktivnosti projekta Green2Eng

V okviru projekta Green2Eng že razvijamo interdisciplinarni izobraževalni sistem, ki vključuje trajnostne inženirske kompetence v kurikule na vseh ravneh študija. Strokovnjaki s Fakultete za strojništvo in Fakultete za naravoslovje in matematiko sodelujejo pri reševanju okoljskih in družbenih problemov, s posebnim poudarkom na razvoju kritičnega mišljenja, socialnih kompetenc ter digitalne pismenosti.

Razvijamo programe vseživljenjskega učenja, ki omogočajo pridobivanje mikrodokazil, usmerjenih k potrebam gospodarstva in trga dela. Tako neposredno prispevamo k večji konkurenčnosti študentov in diplomantov, saj so programi prilagojeni trenutnim in prihodnjim potrebam delodajalcev, s poudarkom na prehodu v nizkoogljično krožno gospodarstvo.

Financiranje in strateški okvir

Projekt Green2Eng sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.

Prispevek k strateškim ciljem trajnostnega izobraževanja

Green2Eng neposredno podpira dva ključna nacionalna cilja trajnostnega izobraževanja: opolnomočenje mladih in odraslih za delo v trajnostni, okoljsko odgovorni družbi ter krepitev okoljske pismenosti kot ključne komponente funkcionalne pismenosti. Projekt tako naslavlja potrebe po prehodu v zeleno gospodarstvo in spodbuja okoljsko zavest med študenti inženirskih smeri, s ciljem priprave prihodnjih generacij inženirjev na izzive trajnostnega razvoja.

Z implementacijo digitalnih tehnologij kot pomembnega dejavnika zelene preobrazbe projekt pospešuje trajnostno ravnanje pri razvoju in uporabi digitalnih rešitev ter prispeva k izpolnjevanju ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov do leta 2030. Green2Eng je zasnovan tako, da z inovativnimi pristopi k izobraževanju omogoča hitrejšo prilagoditev študijskih programov zahtevam trga dela in potrebam digitalnega ter zelenega prehoda.

Projekt Green2Eng kot model za prihodnost

S celostnim pristopom k preobrazbi inženirskega izobraževanja projekt Green2Eng že postavlja temelje za dolgoročne spremembe v izobraževalnem sistemu. Rezultati projekta že vplivajo na širok spekter industrij in področij, kot so trajnostna gradnja, zelena mobilnost, krožno gospodarstvo, obnovljivi viri energije in podnebno inovativni agroživilski sistemi. Projekt bo zagotovil, da so diplomanti Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru opremljeni z znanjem in kompetencami, potrebnimi za aktivno sodelovanje v prehodu na zeleno in digitalno prihodnost.

Za več informacij o projektu Green2Eng se lahko obrnete na koordinatorja projekta, doc. dr. Mateja Zadravca (matej.zadravec@um.si).