Se želite podati v svet merjenja trdote materialov, pridobiti praktične izkušnje in poglobljeno razumevanje tega ključnega področja v industriji? Na izobraževanju Mehansko obnašanje materialov, se boste naučili meriti in analizirati trdoto materialov ter spoznali teoretične in praktične osnove, ki so pomembne za številne industrijske procese.
Merjenje trdote je ena izmed osnovnih tehnik za določanje mehanskih lastnosti materialov, saj nam omogoča hitro in enostavno oceno odpornosti materiala proti deformacijam. V industriji je trdota ključna, saj lahko neposredno vpliva na zmogljivost in življenjsko dobo različnih izdelkov. Na tečaju boste spoznali različne metode merjenja trdote, kot so Brinell, Vickers in Rockwell, ter pridobili vpogled v naprednejše tehnike, kot sta mikro- in nanoindentacija.
Na izobraževanju boste spoznali:
- Merjenje makrotrdote – Tehnike, kot so Brinell, Vickers in Rockwell, ki vam omogočajo merjenje trdote z različnimi vrstami vtiskal.
- Merjenje mikrotrdote – Poglobljeno razumevanje merjenja na mikro ravni, s poudarkom na metodah Vickers in Knoop.
- Mikro- in nanoindentacija – Napredne tehnike za merjenje trdote, elastičnosti in lokalne napetosti tečenja na mikro- in nano lestvici.
Praktični del izobraževanja vam bo omogočil delo z najsodobnejšimi napravami za merjenje trdote in indentacijo. Spoznali boste postopke pravilne priprave vzorcev in merjenja, hkrati pa boste imeli priložnost, da vzorce pregledate pod svetlobnim in elektronskim mikroskopom.
Poseben poudarek bo na uporabi teh tehnik v industriji, kjer se merjenje trdote uporablja pri analizi površinske trdote jekel, globine prekaljivosti ter pri različnih toplotnih obdelavah kovin in zlitin. Spoznali ključne tehnike priprave in analize kovinskih vzorcev, ki so nujne za zagotavljanje kakovosti materialov, kontrolo proizvodnih procesov in analizo napak. To znanje je nepogrešljivo v različnih industrijah, kot so metalurgija, avtomobilska industrija, letalstvo in proizvodnja.
Kompetence, ki jih bodo udeleženci pridobili:
- Znanje pravilne priprave vzorca za merjenje trdote.
- Veščina izbire najprimernejše metode merjenja trdote glede na specifičen problem.
- Zmožnost samostojnega izvajanja meritev trdote v skladu z ustreznimi standardi.
- Usposobljenost za pravilno pripravo vzorca za merjenje mikrotrdote.
- Zmožnost statistične analize in ovrednotenja rezultatov merjenja.
- Spretnost interpretacije rezultatov indentacije in njihove uporabe za določanje mehanskih lastnosti materialov.
Dan | Čas | Vsebina |
DAN 1 | 9:00 – 14:00 |
|
DAN 2 | 9:30 – 14:30 |
|
DAN 3 | 9:00 – 14:00 |
|
Pogoji za pristop k izobraževanju
Ni pogojev za pristop.
Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?
Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.
Red. prof. dr. Franc Zupanič, univ. dipl. inž. metal. in mater.
Prednostno področje njegovih raziskav je razvoj in karakterizacija novih aluminijevih zlitin. V središču so visokotrdnostne aluminijeve zlitine na osnovi Al-Mg-Si in patentirane toplotno obstojne aluminijeve zlitine, ki so utrjene s kristalnimi in kvazikristalnimi izločki. Pri karakterizaciji uporablja metode svetlobne in elektronske mikroskopije, mikrokemične analize, rentgenske fazne analize in atomske tomografije, ter različne vrste mehanskih preizkusov, kot so natezni in udarni preizkus, preizkusi trajne dinamične trdnosti in lezenja, ter merjenja trdote. Pri tem intenzivno sodeluje z raziskovalnimi inštitucijami iz Nemčije, Avstrije in Italije, ter s slovenskimi inštituti in univerzami. Prof. dr. Franc Zupanič, je vodja Laboratorija za materiale, kateri je v okviru projekta RIUM, pridobil najsodobnejše naprave za merjenje trdote, mikrotrdote ter indentacije, ki imajo veliko težo pri aktualnih raziskavah, saj omogočajo opredeliti mehanskih lastnosti materialov v mikro- in nanoobmočju. Čeprav so njegovo temeljno področje kovinski materiali, raziskuje tudi polimerne, keramične in kompozitne materiale.
doc. dr. Tonica Bončina
je strokovna svetnica in višja znanstvena sodelavka z več kot trideset let izkušenj s področja raziskovanja kovinskih in drugih materialov. Je specialistka za metalografijo in svetlobno ter elektronsko vrstično mikroskopijo. Ima strokovni habilitacijski naziv strokovne svetnice, znanstveni naziv višje znanstvene sodelavke in pedagoški naziv docentke na področju Materialov. Je nosilka predmeta na Doktorski šoli strojništva Matalografija.
Je avtorica oziroma soavtorica številnih znanstvenih del npr. (1,2), strokovnih del npr. (3,4) in evropskega patenta (5), ki vključuje metalografsko analizo in karakterizacijo materialov. Je avtorica oziroma soavtorica znanstvenih del npr. (1,2), strokovnih del npr. (3,4) in evropskega patenta (5), ki vključuje metalografsko analizo in karakterizacijo materialov.