Želite spoznati kako se preizkuša nosilnost materiala in občutljivost materiala na napake? Kako eksperimentalne podatke uporabimo za dimenzioniranje elementa? Kako je nevarna prisotnost razpoke v strojnem elementu?
Kaj prinaša izobraževanje?
Naše izobraževanje je zasnovano, da na osnovi eksperimentalnega testiranja materialov. Po kratkem teoretičnem uvodu sledi eksperimentalno testiranje v laboratoriju. Tukaj simuliramo najbolj kritično obnašanje, ki ga lahko material izkazuje. Med tem testiranjem zajamemo z merilno opremo kot tudi z digitalnimi kamerami dogajanje na površini materiala, ko je vzorec izpostavljen obremenjevanju s konstanto hitrostjo pomika. Eksperimentalno dobljene rezultate bomo obdelali in na osnovi teh rezultatov določili občutljivost materiala in njegovo primernost za uporabo.
Kako vam bo izobraževanje koristilo?
Opravili boste analizo na osnovi svojih podatkov in spoznali kako jih rabite uporabiti pri dimenzioniranju komponente oz. nosilnega elementa, ki je ključen za varno obratovanje konstrukcije.
- Usposobljenost za načrtovanje laboratorijskih testiranj materialov in strojnih elementov.
- Zmožnost ocenjevanja nosilnosti elementa z napako.
- Sposobnost načrtovanja dimenzij testnih vzorcev, ki so ključni za nosilnost konstrukcijske komponente.
- Sposobnost izbire pravilnih metod za karakterizacijo mehanskih lastnosti materiala.
- Sposobnost izbire primernih lastnosti materiala za posamezno komponento.
Pogoji za pristop k izobraževanju
Končana srednja šola tehniške smeri, splošna gimnazija ali več kot 5 letne izkušnje pri konstruiranju ali tehnologiji proizvodnje.
Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?
Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.
Dan | Čas | Aktivnost |
DAN 1 | 8:00 – 12:30 |
|
DAN 2 | 8:00 – 12:30 |
|
DAN 3 | 8:00 – 12:30 |
|
prof. dr. Nenad Gubeljak
ima dolgoletne izkušnje na področju testiranja materialov in konstrukcijskih komponent. Za dosežke na svoji doktorski nalogi je dobil Henry Granjon nagrado Mednarodnega inštituta za varjenje 1999 v kategoriji Celovitosti varjenih konstrukcij. Svoje podoktorsko usposabljanja kot »Marie Curie« štipendist je nadaljeval na GKSS raziskovalnem centru v Geesthachtu pri Hamburgu. Od leta 2002 je zaposlen kot univerzitetni učitelj in vodja Laboratorija za strojne elemente in konstrukcije na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Za svoje raziskovalne dosežke je dobil bronasto medaljo Univerze v Mariboru 2001, kot tudi 2021 nagrado Univerze v Mariboru za sodelovanje z gospodarstvom. Vodil je več nacionalnih in mednarodnih projektov iz programa Eureka, FTP7 ter večjega števila bilateralnih projektov z ZDA, Nemčijo, Francijo, Belgijo, Avstrijo, Argentino, Hrvaško, Srbijo in Češko republiko. Samostojni izumitelj je več Slovenskih patentov in Evropskega patenta na področju konstruiranja in mehanskega obnašanja konstrukcij. V svojem znanstveno raziskovalnem delu se ukvarja z razvojem novih metod in postopkov za spremljanje statičnega in dinamičnega obnašanja komponent iz različnih kovinskih materialov.
asist. Luka Ferlič, mag. str.
je na Fakulteti za strojništvo asistent, ki izvaja laboratorijske vaje v okviru katerih poteka testiranje materialov in komponent s sodobno hidravlično opremo MTS. Luka je doktorski študent, ki izvaja testiranje posebej zasnovanih vzorcev, ki so izdelani s proizvodno tehnologijo dodajnih materialov in že v sami zasnovi vsebujejo napake kot so pore in zlepljena mesta.
Namen njegovih raziskav je določiti stopnjo zmanjšanja statične in dinamične nosilnosti vzorcev, ki so izdelani z dodajnimi tehnologijami, glede na konvencionalne postopke izdelave materialov, kot so kovanje, valjanje in so po kemični sestavi enaki.
Zvonko Rozmanič, dipl. inž, vis. str.
ima več kot desetletne praktične izkušnje v gospodarstvu na področju tehnologije izdelave in konstruiranja. Izkušnje s pridom prenaša na študente skozi različne praktične vaje, na način da jim predstavi uporabnost teh na primerih v industrijskih obratih, kako na izdelkih tako tudi na obdelovanih strojih in ostali strojni opremi.