Skip to main content Skip to page footer
OpenFOAM
Cilji izobraževanja
Udeleženci  pridobijo temeljno znanje o računski mehaniki tekočin (CFD) in osnovnih načelih simulacij v OpenFOAM. 
Naučijo se generiranja visokokakovostnih računskih mrež z uporabo orodij blockMesh in snappyHexMesh ter razumejo pomen izboljšanja kakovosti teh mrež. 
Pridobijo veščine za pravilno nastavitev robnih in začetnih pogojev, izbirajo ustrezne algoritme (SIMPLE, PISO, PIMPLE) in ocenjujejo stabilnost numeričnih izračunov. 
Usvojijo tehnike za obdelavo rezultatov, validacijo simulacij in njihovo izboljšanje, vključno z uporabo programov ParaView in gnuplot. 
banner

Udeleženec pridobi 5 IZS točk.

Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
3 dni
angleški
v živo
2
/15
0,00 €
Vsebina

Izobraževanje OpenFOAM® - osnove je namenjeno vsem, ki želijo pridobiti ključna znanja za uporabo tega odprtokodnega programsko-orodjarskega paketa, ki je postal prva izbira za računske simulacije na področju dinamike tekočin (CFD), prenosa toplote in snovi. OpenFOAM® se pogosto uporablja v različnih industrijskih panogah, zahvaljujoč svoji odprtokodni naravi in zmogljivostim, ki omogočajo prilagoditev zahtevnim inženirskim izzivom. 

Na tečaju se boste seznanili z osnovami mehanike tekočin in računske dinamike tekočin (CFD), pridobili boste praktična znanja o generiranju računskih mrež, postavitvi robnih pogojev in modeliranju turbulence. Naučili se boste uporabljati orodja, kot sta blockMesh in snappyHexMesh, za izdelavo mrež, ter izvajati laminarne in turbulentne simulacije z uporabo naprednih modelov turbulence (RANS, LES). Poleg tega bo velik poudarek na simulacijah prenosa toplote, večfaznih tokov in Lagrangevem sledenju delcem. 

Udeleženci bodo prejeli digitalni izvod gradiva, ki vključuje zapiske predavanj in vaj, skupaj z dodatnimi video vsebinami, ki bodo omogočile poglobitev znanja po koncu tečaja. Videoposnetki in gradivo so v angleškem jeziku, kar vam bo pomagalo pri širjenju strokovnega besednjaka in uporabi orodja v mednarodnem okolju. 

V dveh intenzivnih dneh boste skozi teoretične vsebine in praktične vaje osvojili znanja o uporabi OpenFOAM za različne simulacije, vključno z modeliranjem tokov z rotirajočimi območji in paralelnim računanjem, kar vam bo omogočilo učinkovitejše reševanje kompleksnih problemov. 

Kompetence

  • Sposobnost razumevanja osnov mehanike tekočin in izvajanja CFD simulacij v OpenFOAM. 
  • Zmožnost ustvarjanja kakovostnih računskih mrež z orodji blockMesh in snappyHexMesh ter izboljšanja njihove kakovosti. 
  • Spretnost izbire in nastavitve ustreznih robnih in začetnih pogojev glede na fizikalne lastnosti problema. 
  • Sposobnost uporabe osnovnih algoritmov v OpenFOAM za doseganje stabilnih in natančnih rezultatov. 
  • Zmožnost analize rezultatov, kot so ostanki in koeficienti upora, ter njihovega prikaza z uporabo ParaView in gnuplot. 
  • Spretnost validacije in izboljšanja numeričnih rezultatov. 

Urnik izobraževanja

Dan

Čas

Aktivnost

DAN 1

10:00 - 18:00

  • Dobrodošlica.
  • Predavanje o osnovah mehanike tekočin, CFD in turbulenci.
  • Uvod v OpenFOAM.
  • Izdelava mrež z blockMesh. 
  • Laminarne simulacije .
  • Prikaz rezultatov. 

DAN 2

09:00 - 17:00

  • Modeli turbulence v OpenFOAM (RANS, LES). 
  • Izdelava mrež s snappyHexMesh.
  • Paralelno računanje. 
  • Simulacije prenosa toplote.

DAN 3

09:00 – 17:00

  • Simulacije tokov z rotirajočimi območji.
  • Simulacije večfaznih tokov.
  • Lagrangevo sledenje delcem.

 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

 

Nosilec izobaževanja

prof. dr. Jure Ravnik

je priznani strokovnjak na področju energetskega, procesnega in okoljskega inženirstva ter redni profesor na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno delo obsega široka področja, kot so večfazni in večkomponentni tokovi tekočin, turbulenca, prenos toplote in snovi ter razvoj numeričnih in aproksimacijskih metod. 

Dr. Ravnik je bil aktiven v številnih nacionalnih in evropskih raziskovalnih projektih, kjer je sodeloval pri simulacijah tokov tekočin v različnih industrijskih procesih, vključno s proizvodnjo papirja, raziskovanjem obnašanja nanotekočin ter razvojem numeričnih algoritmov za simulacije v različnih aplikacijah. Njegovo delo je ključno za napredek na področju modeliranja prenosnih pojavov in uporabe numeričnih metod v industriji. 

Poleg raziskovalnega dela dr. Ravnik aktivno sodeluje v strokovnih komisijah, združenjih in društvih, organizira znanstvene konference in ureja revije s področja inženirstva. S svojim strokovnim znanjem in bogatimi izkušnjami pomembno prispeva k razvoju akademske in raziskovalne skupnosti na področju fluidne dinamike in numeričnih simulacij.

Ostali izvajalci

mag. Jana Wedel

je doktorska študentka na Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg v Nemčiji, kjer izvaja sodelovalne raziskave z Univerzo v Mariboru, Fakulteto za strojništvo. Njene raziskave se osredotočajo na obnašanje tako togih kot deformabilnih mikrodelcev, suspendiranih v razredčenih večfaznih tokovih. Objavila je številne članke na teme, kot so prenos in odlaganje aerosolov v realistično modeliranih človeških pljučih, dinamika in interakcije ne-sferičnih delcev (npr. pelod, azbestna vlakna) ter dinamika oblike in gibanja mehkih deformabilnih mikrodelcev, pomembnih za sisteme dostave nanozdravil. Ga. Wedel je začela uporabljati OpenFOAM leta 2014 med dvojnim študijem pri avtomobilskem dobavitelju Schaeffler Technologies v sodelovanju s Technische Hochschule Nürnberg, kjer je raziskovala kavitacijo in večfazne tokove v rotacijskih geometrijah z aplikacijo na motorne sisteme. Poleg svojega doktorskega dela poučuje tečaje numerične dinamike tekočin, ki temeljijo na OpenFOAM, za strokovnjake iz industrije v Nemčiji in je tudi članica fakultete na Technische Hochschule Nürnberg, kjer poučuje magistrske študente numerične dinamike tekočin z uporabo OpenFOAM. 

Nejc Vovk

je doktorski študent na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. V svojem raziskovalnem delu se osredotoča na numerično modeliranje prenosnih pojavov v tekočinah, s poudarkom na modeliranju večfaznih tokov z delci po pristopu Euler-Lagrange. Znotraj tega področja se ukvarja z modeliranjem nanotekočin za uporabo v toplotnih prenosnikih, ki temeljijo na naravni konvekciji, in razvijanjem podmodelov za silo upora na delce v gostem toku, ki temeljijo na strojnem učenju. Slednje je tudi tema njegove doktorske raziskave, kjer gre za sklapljanje konvencionalnih metod računalniške dinamike tekočin z metodami strojnega učenja. Z okoljem OpenFOAM se je prvič srečal tekom magistrskega študija, kjer je v sklopu magistrske naloge na podjetju Rudis d.o.o. raziskoval večfazni tok zraka in suspenzije v pralniku dimnih plinov termoelektrarne.