Izobraževanje Osnove hidravlike HID-1 udeležencem ponuja ključna znanja o hidravličnih pogonih in krmiljih, ki se uporabljajo tako v stacionarnih kot mobilnih napravah ter v splošni avtomatizaciji. Pridobljeno znanje omogoča razumevanje delovanja hidravličnih sistemov, poznavanje njihovih posebnosti ter osnovno prepoznavanje normalnih in nenormalnih obratovalnih stanj. Ta znanja so bistvena za pravilno vzdrževanje naprav in strojev, ki uporabljajo hidravliko, prav tako pa pomagajo pri pravilni izbiri osnovnih hidravličnih komponent.
V okviru izobraževanja se udeleženci seznanijo s temeljnimi principi hidravličnega prenosa moči, zgradbo sistema in ključnimi komponentami, kot so črpalke, ventili, hidromotorji in rezervoarji. Spoznali bodo, kako poteka pretvorba energije v hidravličnih sistemih in kakšne izgube so s tem povezane. Poudarek bo na fizikalnih osnovah hidravlike, vključno s Pascalovim zakonom, razlikami med idealnim in realnim hidravličnim sistemom ter lastnostmi hidravličnih tekočin, kot so viskoznost, stisljivost in gostota.
Posebna pozornost bo namenjena tudi prepoznavanju in obvladovanju izgub v hidravličnih sistemih, vplivu elastičnosti hidravlične tekočine na delovanje sistema ter razumevanju delovanja hidravličnih črpalk, motorjev in ventilov. Udeleženci bodo spoznali tudi druge pomembne komponente, kot so cevovodi, filtri, akumulatorji ter hladilniki in grelniki.
Na tečaju bodo udeleženci dobili odgovore na vprašanja, kot so: Zakaj črpalka ne ustvarja tlaka? Kakšno hidravlično tekočino izbrati? Kako zagotoviti ustrezno čistočo tekočine? Zakaj so črpalke hrupne? Kje je varnostni ventil in zakaj? Kako izbrati pravi filter? Kako pravilno upravljati s hidravličnimi akumulatorji?
S praktičnimi primeri in razlagami bodo udeleženci pridobili uporabno znanje, ki jim bo omogočilo učinkovito delo s hidravličnimi sistemi ter boljše razumevanje njihovih delovnih principov in vzdrževanja.
Kompetence, ki jih bodo udeleženci pridobili:
- Sposobnost razumevanja osnov in posebnosti prenosa sil in gibanj s pomočjo hidravličnih tekočin.
- Zmožnost prepoznavanja osnovnih gradnikov hidravličnih sistemov ter poznavanja osnovnih principov njihovega delovanja.
- Sposobnost snovanja in gradnje preprostih hidravličnih sistemov ter pravilne izbire in dimenzioniranja komponent.
- Spretnost prepoznavanja simbolov hidravličnih komponent in razumevanja funkcionalnosti hidravličnih shem.
Dan | Čas | Vsebina |
DAN 1 | 9:00 – 14:00 | Zgradba sistema in ozadje delovanja hidravličnega sistema
|
DAN 2 | 9:30 – 14:30 | Hidravlične tekočine
|
DAN 3 | 9: 00 – 14:00 | Hidravlične črpalke in motorji
|
DAN 4 | 8:00 – 16:00
| Hidravlični ventili in druge komponente
|
Pogoji za pristop k izobraževanju
Ni pogojev za pristop.
Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?
Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.
Red. prof. dr. Darko Lovrec
je vodilni strokovnjak na področju fluidne tehnike, katerega raziskave se raztezajo čez široko paleto naprednih tehnologij. Njegovo delo v zadnjem obdobju je osredotočeno na raziskovanje in razvoj triboloških testov hidravličnih črpalk, ki jih izvaja tako pri konstantnih kot spremenljivih obremenitvah. Poleg tega se ukvarja tudi s trajnostnim testiranjem novih visokotehnoloških ionskih hidravličnih tekočin, ki predstavljajo prelomno inovacijo v industriji.
Njegov prispevek k raziskavam vključuje proučevanje vpliva indeksa viskoznosti različnih hidravličnih tekočin na obratovalne temperaturne pogoje ter pomen poznavanja električnih lastnosti tekočin, kar odpira nova področja uporabe teh naprednih materialov. Poleg tega je raziskoval združljivost ionskih hidravličnih tekočin z materiali tesnil, kar omogoča njihovo varno in učinkovito uporabo v praksi.
Aktivno se ukvarja tudi z inovacijami v izobraževanju in prenosu znanja. Zavzema se za učenje s pomočjo mikrodokazil, kar je še posebej pomembno v času hitro razvijajočih se tehnologij, kot so Industry 4.0 in splet 4.0. Ta pristop omogoča nadgradnjo obstoječih znanj ter pridobivanje povsem novih veščin, ki so ključne za prilagoditev sodobnim industrijskim izzivom.
Njegove raziskave in izobraževalni prispevek odražajo zavezanost k razvoju naprednih hidravličnih tehnologij in pripravi strokovnjakov na izzive prihodnosti v dinamičnem svetu tehnologij in inovacij.
Izr. prof. dr. Vito Tič
je raziskovalec in pedagog s širokim, interdisciplinarnim pristopom k reševanju problemov na področju fluidne tehnike in mehanske obdelave. Njegovo strokovno delo obsega raziskave sinhronega gibanja rotacijskih hidravličnih osi, kjer se je ukvarjal z vplivom razlik v proporcionalnih ventilih za zagotavljanje enakomernega gibanja hidravličnih motorjev. Njegov prispevek na področju mehanike loma je še posebej opazen pri razvoju servohidravličnih pogonov, ki so ključni za raziskave mehanskih lastnosti materialov.
Poglobil se je v raziskave implementacije regulatorjev, kjer je razvil in implementiral zaprto-zančne regulatorje z uporabo sistema MATLAB, integrirane v Beckhoff-ov krmilni sistem Soft-PLC. Ta tehnična inovacija je prinesla nov način nadzora in optimizacije mehanskih sistemov. Poleg tehnične inovativnosti se ukvarja tudi z nadzorom stanja tehničnih sistemov in komponent. Njegove raziskave vključujejo razvoj oddaljenega nadzora nivoja tekočin s pomočjo IoT tehnologije ter spremljanje hidravličnih filtrov kot indikatorjev za nadzor tlaka v realnem času. S tem prispeva k izboljšanju učinkovitosti in varnosti hidravličnih sistemov.
Aktiven tudi na področju didaktike, kjer raziskuje didaktične pristope za izobraževanje v fluidni tehniki, povezani s konceptom Industrije 4.0, in se ukvarja z raziskavami triboloških naprav, ki se uporabljajo v težki mehanizaciji. Njegovo široko in poglobljeno raziskovalno delo prispeva k napredku na več področjih, medtem ko njegova pedagoška dejavnost študente uvaja v najsodobnejše tehnologije, ki oblikujejo prihodnost.
Dušan Raner
je dolgoletni tehnični sodelavec in nepogrešljiv član Laboratorija za oljno hidravliko. Njegova strokovnost se kaže pri tehnični podpori izvedbe laboratorijskih vaj, kar prepoznavajo tako študentje kot tečajniki. Sodelavci laboratorija cenijo njegov prispevek pri raziskovalnem delu, kjer njegovo bogato znanje in dolgoletne izkušnje na področju elektro-krmilne tehnike pomembno pripomorejo k napredku laboratorija. Poleg tega aktivno sodeluje pri pedagoškem procesu v Laboratoriju za mehatroniko in Laboratoriju za robotiko, kjer z vso predanostjo prenaša svoje izkušnje iz gospodarstva in šolstva na študente. Njegova vloga je ključna za razvoj in uspeh tehničnih projektov, kjer se vedno znova izkaže kot nepogrešljiv strokovnjak.