Skip to main content Skip to page footer
Recikliranje tekstilnih materialov
Cilji izobraževanja
Udeleženci bodo pridobili temeljno razumevanje vzvratnega inženirstva ter njegove uporabe pri razvoju novih ali preoblikovanju obstoječih izdelkov. 
Usposobili se bodo za ustrezno izbiro metod prostorske digitalizacije in uporabo naprednih tehnologij za pridobivanje in obdelavo skenogramov. 
Udeleženci bodo razvili sposobnost kreiranja natančnih CAD modelov s pretvorbo mrežnih modelov v površinske modele. 
Pridobili bodo praktične izkušnje pri prepoznavanju ključnih značilnosti izdelkov ter njihovi uporabi pri ustvarjanju in izboljšavi končnih modelov. 
Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
10 ur
slovenski
kombinirano
2
/5
0,00 €
Vsebina

Izobraževanje  ponuja poglobljen vpogled v trajnostne prakse in krožno gospodarstvo, ki temeljijo na recikliranju tekstilnih odpadkov in zmanjšanju njihovega okoljskega odtisa. Program zajema pregled ključnih evropskih strategij za trajnostni tekstil in krožno gospodarstvo, vključno z usmeritvami, ki so potrebne za trajnostno prihodnost tekstilne industrije. 

Na začetku izobraževanja bodo udeleženci spoznali Direktivo o ravnanju z odpadki in hierarhijo ravnanja z odpadki, kar bo vzpostavilo osnovno razumevanje zakonodajnega okvira, ki usmerja trajnostne cilje na področju tekstila. Nato bo predstavljen pregled različnih vrst tekstilnih materialov in tekstilnih odpadkov, ki vključuje njihove lastnosti in vpliv na okolje, kar je ključno za pravilno izbiro postopkov recikliranja. 

Sledi poglobljen pregled tehnoloških možnosti za direktno predelavo tekstilnih odpadkov, vključno s postopki priprave materiala za recikliranje, ločevanja in karakterizacije ter predobdelave, ki so nujni za učinkovito reciklažo. 

Izobraževanje podrobno obravnava trenutne tehnologije recikliranja tekstila, med njimi mehansko recikliranje, termomehansko recikliranje, termokemijsko recikliranje, kemijsko recikliranje in encimatsko recikliranje.

Vsaka tehnologija je predstavljena s poudarkom na prednostih in slabostih ter vplivu na kakovost in možnosti uporabe pridobljenih reciklatov. Poleg tega program vključuje trajnostne tehnologije recikliranja, ki omogočajo učinkovito recikliranje kompleksnih tekstilnih odpadkov, kot so mešanice bombaža in poliestra. Te tehnologije predstavljajo ključen korak v prehodu v krožno gospodarstvo. 

Kompetence

  • Sposobnost samostojnega izvajanja ključnih korakov v procesu vzvratnega inženirstva. 
  • Zmožnost izbire ustrezne tehnike prostorske digitalizacije. 
  • Spretnost pretvorbe mrežnega modela v površinski model. 
  • Sposobnost prepoznavanja značilk in kreiranja natančnih CAD modelov. 

Urnik izobraževanja

Dan

Čas 

Vsebina

DAN 1

2 uri

  • Zakonodaja.
  • Strategije.

DAN 2

2 uri

  • Vrste tekstilnih odpadkov.
  • Priprava na recikliranje. 

DAN 3

2 uri

  • Predstavitev tehnologij (mehansko, termomehansko, termokemijsko).

DAN 4

2 uri

  • Predstavitev tehnologij (kemijsko, enzimatsko).

DAN 5

2 uri

  • Predstavitev tehnologij (recikliranje mešanic).

 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

 

Nosilec izobaževanja

izr. prof. dr. Julija Volmajer Valh

je izredna profesorica za predmetno področje Materiali. Poleg temeljnih predmetov kot sta Kemija in Organska kemija je tudi nosilka izbirnih predmetov in sicer Metode recikliranja polimernih materialov, Antropogeni vplivi na okolje in Ekodesign. Njeno raziskovalno delo je v zadnjem času usmerjeno  na področje kemijskega in mehanskega recikliranja tekstilnih in polimernih materialov ter na proučevanje negativnega vpliva nepravilno odloženih tekstilnih in plastičnih odpadkov na okolje predvsem v povezavi s tvorbo mikro in nano plastike. 

Ostali izvajalci

dr. Alen Erjavec

je asistent in mladi doktor na FS UM. Njegovo pedagoško delovanje obsega predmete s področja kemije, obdelave voda, odpadkov in tal. Raziskovalno deluje na področjih mehanskega in kemijskega recikliranja ter analitike kontaminacije z mikroplastiko. Predhodne izkušnje iz gospodarstva je prenesel na svoje delo na fakulteti in ohranil tesna sodelovanja s podjetji.