Skip to main content Skip to page footer
Freemelt ONE
Naprava za taljenje z elektronskim snopom.
2022
Freemelt AB
LDI
prof. dr. Igor Drstvenšek
Materiali
Napredne izdelovalne tehnologije
Deli
Predstavitev opreme
Sestava opremeOpremo sestavlja stroj za selektivno lasersko taljenje kovin, s pripadajočo opremo za pripravo datotek in karakterizacijo izdelkov. Oprema je del Sistema za raziskave v dodajalni izdelavi kovinskih in polimernih materialov.
Lokacija opremeFakulteta za strojništvo, Smetanova ulica 17, 2000 Maribor
ProstorS18-18

Naprava se uporablja za raziskave na področju dodajalne izdelave visoko zahtevnih kovinskih zlitin in in-situ legiranja ter njihove rabe v medicini. Taljenje z elektronskim snopom (EBM) je 3D proizvodni postopek, pri katerem visoko energijski snop  elektronov tali kovinski prah. Proizvodnja poteka v vakuumski komori, ki omogoča gibanje elektronov in ščiti pred oksidacijo, ki lahko ogrozi visoko reaktivne materiale. Zaradi velike moči (6 kW) se EBM lahko uporablja za izdelavo delov iz kovin z zelo visokim tališčem.

Freemelt ONE je naprava za dodajalno izdelavo (3D - tisk) kovinskih izdelkov s tehnologijo taljenja z elektronskim snopom. Opremljena je s 6 kW elektronskim topom in z delovnim prostorom premera 100 mm ter z višno 100 mm. Naprava deluje s kovinskimi prahovi granulacije od 0,07 do 0,15 mm in poteka v vakuumu. Vakuum, ki omogoča dleovanje elektronskega topa, znaša med 10-6 hPA v cevi elektronskega topa in 10-7 hPa v delovnem prostoru. Taljenje v teh pogojih omogoča doseganje metalografskih in mehanskih lastnosti, ki jih v običajnih delovnih pogojih ni mogoče doseči. Naprava je popolnoma nastavljiva, kar predstavlja neomejene možnosti na področju raziskav materialov in izdelave novih zlitin s funkcijsko stopnjevalno mikrostrukturo.

 

O laboratoriju

Področje Proizvodno strojništvo
LaboratorijLaboratorij za dodajalno izdelavo
Vodja laboratorijared. prof. dr. Igor Drstvenšek

Laboratorij se ukvarja z razvojem in raziskavami na področju 3D tiska, kot se popularno imenujejo dodajalne tehnologje. Ukvarjajo se z analizo procesov, ki se med postopki dodajalne izdelave dodajajo v materialih in s strukturno manipulacijo materialov, s katerimi želimo izboljšati njihovo obdelovalnost in storilnost postopkov. Na uporabniškem področju se ukvarjajo z uporabe dodajalne izdelave v medicini, predvsem na področjih nevrokirurgije, ortopedije, travmatologije in obrazne kirurgije, kjer sodelujejo z obema kliničnima centroma pri izdelavi medicinskih pripomočkov, prilagojenih posameznemu pacientu oziroma uporabniku. Od leta 2004 so z različnimi nevrokiruškimi oddelki sodelovali pri več kot 50 kranioplastikah.