Skip to main content Skip to page footer
LMP 200
Sistem za raziskave v dodajalni izdelavi kovinskih in polimernih materialov: naprava za lasersko taljenje.
2021
Dentas
LDI
red. prof. Igor Drstvenšek
Napredne izdelovalne tehnologije
Deli
Predstavitev opreme
Sestava opreme

Opremo sestavlja stroj za selektivno lasersko taljenje kovin, s pripadajočo opremo za pripravo datotek in karakterizacijo izdelkov. Oprema je del Sistema za raziskave v dodajalni izdelavi kovinskih in polimernih materialov.

Lokacija opremeFakulteta za strojništvo, Smetanova ulica 17, 2000 Maribor
ProstorS18-18

Naprava za dodajalno izdelavo (3D-tisk) kovinskih izdelkov s tehnologijo laserskega taljenja, se uporablja za raziskave na področju dodajalne izdelave visoko zahtevanih kovinskih zlitin in in-situ legiranja ter njihove rabe v medicini. Opremljena je z 200W Yb: steklo laserjem in z delovnim prostorom velikosi 125 x125x200 mm3. Debelina sloja je nastavljiva od 0,012 do 0,1 mm. Naprava deluje s kovinskimi prahovi granulacije od 0,03 do 0,06 mm in poteka v zaščitni atmosferi, kar omogoča uporabo reaktivnih materialov. Vsebuje integriran sistem za ravnanje z materialom, kar preprečuje njegovo kontaminacijo. Programska oprema omogoča poljubno spreminjanje procesnih parametrov in s tem izvajanje različnih poskusov ter razvoj novih materialov za dodajalno izdelavo.

 

O laboratoriju

Področje Proizvodno strojništvo
LaboratorijLaboratorij za dodajalno izdelavo
Vodja laboratorijared. prof. dr. Igor Drstvenšek

Laboratorij se ukvarja z razvojem in raziskavami na področju 3D tiska, kot se popularno imenujejo dodajalne tehnologje. Ukvarjajo se z analizo procesov, ki se med postopki dodajalne izdelave dodajajo v materialih in s strukturno manipulacijo materialov, s katerimi želimo izboljšati njihovo obdelovalnost in storilnost postopkov. Na uporabniškem področju se ukvarjajo z uporabe dodajalne izdelave v medicini, predvsem na področjih nevrokirurgije, ortopedije, travmatologije in obrazne kirurgije, kjer sodelujejo z obema kliničnima centroma pri izdelavi medicinskih pripomočkov, prilagojenih posameznemu pacientu oziroma uporabniku. Od leta 2004 so z različnimi nevrokiruškimi oddelki sodelovali pri več kot 50 kranioplastikah.